facebook tracking

Operations Manager

FitnessCollection letar efter en ny superstjärna som är ett proffs på att leverera service med det lilla extra. Positionen är en del av ett team som arbetar dagligen med att leverera den bästa upplevelsen av träning i Stockholm och Göteborg.

 

Vad är FitnessCollection?
FitnessCollection är ett träningsmedlemskap som ger tillgång till varierat utbud av träning med yoga, crossfit, dans, kampsport, gymträning och simning. Med FitnessCollection får du tillgång till över 140 träningsstudios i Stockholm och Göteborg. Upptäck nya träningsformer och boka en varierad och hälsosam träning direkt i mobilen. Vår produkt är innovativ, inspirerande och enkel - allt för att ge dig den bästa träningsupplevelsen.

 

Teamet på FitnessCollection
Bolaget grundades hösten 2015 och har sedan januari 2016 varit live med tjänsten. Vi är ett mindre startup där varje medarbetare tar ansvar för att tillsammans med sina kollegor driva bolaget framåt. Vi jobbar både självständigt och integrerat i våra dagliga arbetsuppgifter. Ingen dag är den andra lik! 

Vi sätter höga mål och det är viktigt för oss att vi ständigt växer och utvecklas. Både som företag men också som team. Vi strävar efter att bygga ett team av expertis och som tillsammans tror på vårt mål och vision. 

 

Vår nästa medarbetare
Vi letar nu efter ytterligare en medarbetare till teamet som arbetar för att ge våra medlemmar den absolut bästa supporten. Tjänsten är en Operations Manager på heltid på vårt kontor i Stockholm. Tillsammans jobbar du i ett operativt team som varje dag levererar högklassig support till medlemmar, studios och partners. 

 

Vem är du?
Vi tror att du brinner för att lära dig nya saker och du vet vad det krävs för att leverera service på hög nivå.

Du är lättlärd, kan jobba självständigt och strukturerat. Du kan snabbt sätta dig in i olika i situationer för att få en övergripande bild av vad som behöver prioriteras för att åtgärdas snabbast. Dina tidigare chefer beskriver dig som en do:er med öga för detaljer.

Din största passion är att leverera ett bra resultat. Du arbetar smart, ibland långa arbetsdagar men alltid med ett leende. Som person är du social, energisk, en team player som drivs av att lära dig nya saker. 

Då nästan uteslutande all kommunikation sker på svenska både i appen och gentemot medlemmar är det ett krav att du kan kommunicera professionellt både i tal och skrift på svenska men även engelska.

 

Ansvarsområden

 • Genom vår kundsupport svara på frågor om FitnessCollection
 • Guidar våra medlemmar genom eventuella problem och frågor. 
 • Kvittohantering 
 • Administrativt arbete som rör våra anslutna träningsstudios
 • Hantering av våra bokningar mot externa partners
 • Övriga administrativa uppgifter för att få Operations i teamet att fungera. 
 • Delta i aktiviteter och event tillsammans med vårt team. 

 

Kvalifikationer 

 • Högskole- Universitetsutbildning är meriterande men inte ett krav då vi tror att du kan visa på andra erfarenheter som väger tyngre in.
 • Tidigare erfarenhet av kundsupport/service
 • Erfarenhet av administrativa arbetsuppgifter
 • Lätt för att lära dig nya datasystem
 • Kan strategiskt felsöka problem och ge support för att åtgärda problem. 
 • Expert på att kommunicera professionellt i tal och skrift. 
 • Talar flytande svenska och engelska


Praktisk information:

Position: Heltid
Rapporterar till: CEO
Plats: Stockholm
Start: Omgående

 

Om du är intresserad:
Är denna roll som klippt och skuren för dig? Är du övertygad om att du skulle passa in i vårt team? Tveka inte att söka tjänsten omedelbart då vi intervjuar kandidater löpande för denna position. Ett plus är om du kan tydligt förmedla i text hur dina tidigare erfarenheter och positiva egenskaper gör dig till en perfekt kandidat för jobbet. 

Uppfyller du inte alla krav? Beskriv istället varför din passion, attityd och andra erfarenheter väger upp. 

 

Skicka ansökan

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Jobba hos FitnessCollection

FitnessCollection brinner för hälsosam träning som ger dig både variation och inspiration för att må bättre! Kärnan för vår produkt bygger på en samlingsplats för träningsstudios och medlemmar. 
Målet för oss är att ge våra medlemmar den bästa träningsupplevelsen. 

FitnessCollection är ett startup där vi tillsammans arbetar fokuserat och hjälper varandra att skapa värde och driva bolaget framåt.

Vi sätter höga mål och det är viktigt för oss att vi ständigt växer och utvecklas. Både som företag men också som team. Vi strävar efter att bygga ett team av expertis och som tillsammans tror på vårt mål och vision. 

Hittar du ingen ledig position som passar dig? Skicka gärna en öppen ansökan och beskriv varför din passion, attityd och erfarenheter skulle passa in hos oss!

FitnessCollection HQ

FitnessCollection HQ har sitt kontor hos Epicenter. Här samlas nationella och internationella entreprenörer samt bolag för att innovativt utveckla sina verksamheter. På 11000 kvm hittar du snabbväxade techbolag som iZettle, Google for Entrepreneurs, Tiptapp, Mr Green, Einride m.fl.

Kontoret ligger centralt placerat med restauranger, butiker, tunnelbana och bussar runt hörnet.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor